logo

Welcome Guest! To enable all features please Login or Register.

Notification

Icon
Error

Login

8 Pages«<45678>
_3D_ Offline
#51 Posted : Thursday, April 18, 2013 1:40:54 AM(UTC)
_3D_

Rank: Gooroo

Groups: Moderator
Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)
Originally Posted by: elias54 Go to Quoted Post
Originally Posted by: _3D_ Go to Quoted Post
Ηλία χαίρομαι που έψαξες και έμαθες κάποια πράγματα από έμπειρους ανθρώπους. Η αλήθεια είναι ότι είχα πολλές παρατηρήσεις να κανω για την πρώτη κατασκευή του καμινιού σου αλλά προτίμησα να σιγήσω καθώς δεν μου αρέσει να αρχίζω τις παρατηρήσεις σε κάτι που έγινε ήδη και ίσχυσε έτσι αυτό που λέμε σε ανάλογα φόρουμ χύτευσης «η καμπύλη εκμάθησης είναι μεγάλη» και πρέπει να δοκιμάσεις για να μάθεις.

Με ξάφνιασε όμως που πολύ-πολύ γρήγορα χάλασες το καμίνι σου ενώ δεν υπήρχε κανένας λόγος! Βιαστική και λάθος κίνηση είναι η άποψή μου. Επειδή όμως μίλησες με ανθρώπους που ξέρουν και σου πρότειναν τα υλικά, έχω μεγάλη περιέργεια να δω την απόδοση του νέου καμινιού γιατί στην τελική αυτό είναι το ζητούμενο. Έτσι δεν θα γράψω κάτι άλλο γιατί θα κάνω αυτό που δεν θέλω να κάνω, όπως το περιέγραψα στην πρώτη παράγραφο. :)

Αστέριε πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή σου ή μάλλον η προσέγγισή σου. Μπορώ να την χρησιμοποιήσω (με μέτρο βέβαια) ??
Ηλίας

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι από την άποψη/προσέγγισή μου;
πάντως δεν υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα οπότε feel free to use.

Edited by user Thursday, April 18, 2013 1:43:48 AM(UTC)  | Reason: Not specified

Αστέριος - http://blast-hobbies.zymichost.com

"Ήφαιστος 1000" είναι ο κάμινός μου.
elias54 Offline
#52 Posted : Thursday, April 18, 2013 1:48:38 AM(UTC)
elias54

Rank: Genius

Groups: Member
Man

Was thanked: 54 time(s) in 35 post(s)
«η καμπύλη εκμάθησης είναι μεγάλη» και πρέπει να δοκιμάσεις για να μάθεις.

Έσβησα τα περιττά και άφησα το "ζουμί"

Ηλίας
Την πρώτη φορά που το είπα το κατάλαβαν 3. Την δεύτερη το κατάλαβαν 10. Την τρίτη φορά το κατάλαβα εγώ.
_3D_ Offline
#53 Posted : Thursday, April 18, 2013 2:10:32 AM(UTC)
_3D_

Rank: Gooroo

Man

Was thanked: 10 time(s) in 10 post(s)
«η καμπύλη εκμάθησης είναι μεγάλη» και πρέπει να δοκιμάσεις για να μάθεις.

Έσβησα τα περιττά και άφησα το "ζουμί"

Ηλίας

Αυτό ισχύει για πολλούς λόγους και ασχολίες όπως έμαθα και με την ενασχόλισή μου με τα cnc.
Ψάξε, ερεύνησε, διάβασε οι σύνηθεις -καλοπροαίρετες- συμβουλές. (όταν κάποιος ζητάει συμβουλές, γιατί στην περίπτωση που δεν ζητάει τότε...)
Ισχύει το δεύτερο σκέλος, όπου αφού έχει κάνει κάτι μέ όσα έχει ψάξει, ερευνήσει και διαβάσει (από το φόρουμ εδώ με την πληθώρα των πληροφοριών που έχει και το διαδίκτυο) φτιάχνει και στην πορεία μαθαίνει, χαλάει, φτιάχνει και μαθαίνει, ακολουθώντας τον αέναο κύκλο της μάθησης με δοκιμές. Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα ή μάλλον αναφέρομαι σε μένα, αφού έτσι έφτιαξα το πρώτο μου καμίνι, χωρίς να ψάξω πολλά-πολλά. Αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό, αφού με πειραματισμούς δημιουργείται γνώση και ένα πείραμα έχει πάντα θετικά αποτέλεσμα (νομίζω ο Edison είπε κάτι ανάλογο). Έτσι, πολλές φορές έχω έρθει «αντιμέτωπος» με ισχύουσες πρακτικές ψάχνωντας να βρω τον βέλτιστο τρόπο να κάνω κάτι, κόντρα σε συμβουλές, προτροπές και "rules of thumb".

Εν ολίγοις, ένα θέμα (Thread) μπορεί να ανήκει σε δύο κατηγορίες:
Στην μεν πρώτη που κάποιος ζητάει κάτι και τα μέλη ενός φόρουμ/κοινωνίας βοηθάνε (και ωφείλουν γιατί ρόδα είναι και γυρίζει) με τις σωρευμένες γνώσεις τους, και
Στην δε δεύτερη που κάποιος παρουσιάζει κάτι που έφτιαξε με βάση προηγούμενη γνώση. Σε ένα τέτοιο θέμα οι παρατηρήσεις είναι ολίγον άκυρες (άποψή μου) γιατί μόνον ως αρνητικές μπορούν να εκληφθούν εφόσον το θέμα έχει ενημερωτικό και όχι συζητησιακό χαρακτήρα.
Η δεύτερη είναι πάνω-κάτω ότι κάνεις και εσύ με την νέα σειρά Θεμάτων που άρχισες πρόσφατα. ;)

Φυσικά, σε κάθε περίπτωση, εφόσον ζητηθούν συμβουλές αυτές δίνονται αν ξέρω το θέμα. Αυτό όμως το κάνω στα πλαίσια του κάθε θέματος πρωτίστως εφόσον το θέλει ο δημιουργός και εφόσον παραμένω εντός θέματος. :)

Edited by user Thursday, April 18, 2013 2:12:10 AM(UTC)  | Reason: ορθογραφικό

Αστέριος - http://blast-hobbies.zymichost.com

"Ήφαιστος 1000" είναι ο κάμινός μου.
DELEC Online
#54 Posted : Thursday, April 18, 2013 9:19:35 AM(UTC)
DELEC

Was thanked: 163 time(s) in 115 post(s)
Καλημερα,
Αστεριε εγω δεχομαι οπως πη και στο παρελθον οποιαδηποτε παρατηρηση η συμβουλη αρκει να ειναι καλοπροαιρετη ασχετα με το αν δεν μου αρεσει. Εξαλλου απο την στιγμη που θελω να φτιαξω κατι και δεν εχω προηγουμενη εμπειρια θα ηταν κουτο να μην δεχθω και να μην ακολουθησω τις οποιες συμβουλες των εμπειρωτερων απο εμενα στο θεμα.
Το πρωτο καμινι το χαλασα βασικα ενω δουλευε πρωτιστως επειδη δεν μου αρεσε οπτικα, εδειχνε σαν κατι ξεχαρβαλωμενο η προχειρα φτιαγμενο και ας μην ηταν ετσι γιατι εριξα αρκετη δουλεια μεχρι να το φτιαξω και να το δοκιμασω. Ομως καθε φορα που ανεβαινα στην ταραρσα και το εβλεπα τοσο λιγοτερο μου αρεσε σαν κατασκευη και επειδη αρχισα να ψαχνω για το πως θα βγαλω καλυτερη ποιοτητα χυτου επεσα συμπτωματικα σε ανθρωπο οπως ειπα που θελησε να μου μεταδωση καποια πραγματα. Ετσι αποφασισα να το χαλασω και μιας και θελησα να ασχοληθω με κατι καινουργιο θεωρησα σωστο να κανω κατι καλυτερο ευθυς εξ'αρχης που να μου αρεσει κιολας.
Παντως τωρα που το κοιταω βλεπω και καταλαβαινω απο τα λιγα που ειδα με τις δοκιμες που εκανα οτι εχει διαφορες σε σχεση με την πρωτη κατασκευη μιας και εχει αλλες κλισεις στο φλογιστρο σαφως πιο καλες και κυριως σωστες μονωσεις και διαμετρους μονωσεων και μπετου βασει σχεδιου και γνωσης τοσο απο τον επαγγελματια του χωρου οσο και απο το τμημα πυριμαχων υλικων της Μαθιος ΑΕ.
Επειτα μια αλλη σημαντικη αλλαγη ειναι οτι καταργησα το καρβουνο οποτε δεν θα εχω πλεον σταχτες στο μεταλο και ανυπομονω να το αναψω για να δω και εγω τις οποιες διαφορες υπαρχουν ωστε να ενημερωσω. Το ιδιο θα κανω βεβαιως οταν δω τι υλικα δουλευουν στα επαγγελματικα χυτηρια και τι τροπους ακολουθουν καθως και το που τα βρισκουμε καθως και τι τιμες εχουν.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
DELEC Online
#55 Posted : Monday, April 22, 2013 9:44:23 PM(UTC)
DELEC

Καλησπερα,
Αυτες τις μερες ασχοληθηκα με τον καυστηρα περιμενοντας να στεγνωση το καμινι.
Ετσι αφου διαβασα αρκετα για τα φλογιστρα και τους καυστηρες Μπουρνετ αποφασισα να κατασκευασω εναν καυστηρα διπλης χρησης, δηλαδη να μπορει να δουλεψη ειτε με προπανιο ειτε με λαδι η συνδιαζοντας και τα δυο.
Η κατασκευη εγινε ως εξης αφου συμβουλευτηκα και τους ανθρωπους της Οξυγονοτεχνικης για την διαμετρο που θα επρεπε να εχει το μπεκ του προπανιου. Στην σωληνα λοιπον που μπαινη στο καμινι και ειναι διαμετρου Φ 42 εκτος απο τον σωληνα παροχης λαδιου προστεθηκε και δευτερος σωληνας με μπεκ 0,65 του χιλ/στου ο οποιος σταματαη 70 χιλ/στα πριν την εξοδο του σωληνα σε αντιθεση με τον σωληνα του λαδιου ο οποιος επιμηκηνθηκε και τωρα φτανη μεχρι την μεση του χωρου καυσης ενω το μπεκ του διατηρηθηκε στο 0,60 του χιλ/στου. Οι δοκιμες με δικαιωσαν μιας και με μιση ατμοσφαιρα μονο πιεση η φλογα ηταν πολυ καλη και δεν την ανεβασα περισσοτερο φοβουμενος την μεγαλη θερμανση του καμινιου μιας και οπως ειπα δεν εχει στεγνωση ακομα πληρως. Στην συνεχεια παραλληλα με την παροχη προπανιου ανοιξα και την παροχη του λαδιου και οπως φαινεται και στις φωτο που ανεβαζω η αυξηση της φλογας ειναι σχεδον θεαματικη.
Η προτελευταια φωτο δειχνη την καυση μονο με προπανιο στην μιση ατμοσφαιρα πιεση και στην τελευταια την φλογα μαζι με το λαδι.
Μολις στεγνωση πληρως και γινη η τελικη δοκιμη θα ενημερωσω την κοινοτητα για τα αποτελεσματα.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
DELEC attached the following image(s):
KAYΣΤΗΡΑΣ 015.jpg
KAYΣΤΗΡΑΣ 016.jpg
KAYΣΤΗΡΑΣ 017.jpg
KAYΣΤΗΡΑΣ 018.jpg
KAYΣΤΗΡΑΣ 019.jpg
KAYΣΤΗΡΑΣ 020.jpg
KAYΣΤΗΡΑΣ 021.jpg
KAYΣΤΗΡΑΣ 022.jpg
elias54 Offline
#56 Posted : Monday, April 22, 2013 10:32:11 PM(UTC)
elias54

Man

Συνονόματε όταν λές μπεκ αναφέρεσαι σε μπεκ καυστήρα ? αν ναι τα νούμερα δεν είναι χιλιοστά αλλά γαλόνια καυσίμου ανά ώρα στις 12 ατμόσφαιρες πίεση.
Πχ το νούμερο 1 μας δίνει 4,5 λίτρα καυσίμου και περίπου 40.000 θερμίδες ανά ώρα (4,5 * 8.300 (η απόδοση του πετρελαίου))
Ηλίας
Την πρώτη φορά που το είπα το κατάλαβαν 3. Την δεύτερη το κατάλαβαν 10. Την τρίτη φορά το κατάλαβα εγώ.
DELEC Online
#57 Posted : Monday, April 22, 2013 10:41:29 PM(UTC)
DELEC

Kαλησπερα, Συνονοματε,
Αναφερομαι στην διαμετρο που εχει το ακροφυσιο στο μπεκ. Τα μπεκ ειναι απο τον καυστηρα πετρελαιου που εχω στο σπιτι και ειχαν ξεμεινη απο τα σερβις του καυστηρα. Ελυσα τα μπεκ και μεγαλωσα τις τρυπες που ειχαν σε 06 για το λαδι και στο 065 για το προπανιο .
Για το λαδι κατεληξα σε αυτην την διατομε μιας και με 1 χιλ/στο τρυπα ετρεχε πολυ λαδι και καπνιζε υπερβολικα και για το προπανιο ακολουθησα την συμβουλη της ''Οξυγονοτεχνικης'' αλλα και βλεποντας τι διαμετρο ειχαν τα μπεκ απο αλλα φλογιστρα.
Παντως να τονισω εδω οτι αν δεν ειναι σιγουρος καποιος για το τι ακριβως κανη να μην επιχειρηση τετοιου ειδους δοκιμες καθως εμπεριεχουν πολυ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
elias54 Offline
#58 Posted : Monday, April 22, 2013 11:00:49 PM(UTC)
elias54

Man

Originally Posted by: DELEC Go to Quoted Post
Kαλησπερα, Συνονοματε,
Αναφερομαι στην διαμετρο που εχει το ακροφυσιο στο μπεκ. Τα μπεκ ειναι απο τον καυστηρα πετρελαιου που εχω στο σπιτι και ειχαν ξεμεινη απο τα σερβις του καυστηρα. Ελυσα τα μπεκ και μεγαλωσα τις τρυπες που ειχαν σε 06 για το λαδι και στο 065 για το προπανιο .
Για το λαδι κατεληξα σε αυτην την διατομε μιας και με 1 χιλ/στο τρυπα ετρεχε πολυ λαδι και καπνιζε υπερβολικα και για το προπανιο ακολουθησα την συμβουλη της ''Οξυγονοτεχνικης'' αλλα και βλεποντας τι διαμετρο ειχαν τα μπεκ απο αλλα φλογιστρα.
Παντως να τονισω εδω οτι αν δεν ειναι σιγουρος καποιος για το τι ακριβως κανη να μην επιχειρηση τετοιου ειδους δοκιμες καθως εμπεριεχουν πολυ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Σκέψου και την περίπτωση να βάλεις μπεκ με στενή ακτίνα φλόγας (τα συνήθη έχουν 60μοίρες) αλλά θα βρείς εύκολα και 45 ή ακόμα και 80 (από μετάκαυση καταδιωκτικού ! )
Ηλίας
nikos a Offline
#59 Posted : Monday, April 22, 2013 11:10:46 PM(UTC)
nikos a

Man

Was thanked: 3 time(s) in 3 post(s)
Ηλια θα κάνεις και μπράτσα τώρα που θα κουβαλάς τη φιάλη προπανίου στη ταράτσα!
πιστεύω ότι θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος με την απόδοση του αλλα και με την εμφάνιση!
πολύ ωραία δουλειά συνέχισε έτσι!
DELEC Online
#60 Posted : Tuesday, April 23, 2013 6:23:37 AM(UTC)
DELEC

Καλημερα,
Τα μπεκ αναγκαστικα να τα τροποποιησω εγω οπως ειπα και προερχονται απο τα μεταχειρισμενα μπεκ του καυστηρα πετρελαιου. Αυτο εγινε γιατι δεν εβρισκα φλογιστρο για το προπανιο που να εχει το μηκος που ηθελα και προς το παρον δεν κανω αλλες αλλαγες αν δεν το δοκιμασω να δω και τι κανη σε κανονικη λειτουργεια. Νικο προς το παρον θα το λειτουργησω με την μικρη φιαλη των 3 κιλων την οποια θα χρεισημοποιω μονο για την αρχικη θερμανση και μετα θα το γυριζω σε λαδι ωστε να γλυτωσω το κουβαλημα αλλα και το περιμενε στο γκαζαδικο.
Ιδωμεν και οι δοκιμες θα δειξουν τι τελικα γινεται.
ΗΛΙΑΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
Users browsing this topic
Guest
8 Pages«<45678>
Forum Jump  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.